Вівторок, 24 Травня, 2022

Дебати перед виборами в Полтаві і відсутність на них головного кандидата Мамая – закономірність чи випадок?

Дебати – мабуть, чи не єдине законне протистояння між політиками напередодні виборів. Напередодні виборів, як правило, ключові кандидати на посади міських голів по всій країні у великих містах влаштовують дебати, на яких можна почути чимало нового і, можливо, за допомогою яких стає краще зрозуміло, за кого потрібно віддати свій голос у майбутньому, розповідає сайт yes-poltava.com.ua.

Дебати перед виборами в Полтаві в 2020-му році були дуже цікавими, адже не обійшлося без казусів і без приходу одного з ключових кандидатів на пост міського голови Полтави. При цьому цікаво, що головний кандидат вже не вперше не з’являється на дебати зі своїми опонентами. Про те, як це відбувалося і чому, читайте в нашому матеріалі.

Довго не відповідав на запрошення на дебати, а в результаті взагалі не прийшов

Полтавський мер Олександр Мамай, який вже втретє відбуває свою каденцію, як би це дивно не звучало, але так і не прийшов на передвиборчі дебати на зустріч зі своїми ключовими опонентами. Спершу в штабі Олександра Мамая дуже довго не підтверджували готовність до дебатів, а згодом Мамай взагалі заявив, що не прийде, бо в цей день його начебто не буде в місті.

Саме завдяки чинному полтавському меру, який в цей час начебто мав виїхати до столиці з робочим відрядженням (за запрошенням, якого насправді не знайшли), дебатів у традиційному їхньому форматі на “Суспільному” так і не відбулося. Тож як полтавці не чекали на зустріч зі своїм потенційним мером, та подивитися на впевнений виступ Мамая так і не вдалося. Натомість довелося слухати його опонента Сергія Іващенка, який все рівно з’явився у студії і відповідав на запитання ведучого.

Так само у 2020-му році секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота спробував викликати Олександра Мамая на дебати, однак і тоді нічого не вийшло. Мамай так і не відгукнувся на заклики поговорити про те, що Шамота з командою однодумців відродили зруйноване місто після Мамая за два роки (зі слів секретаря Шамоти).

З Іващенком у 2020-му не склалося, у 2015-му не склалося і з Матковським

У 2015-му році напередодні чергових місцевих виборів в Полтаві знову ж таки відбувалися дебати. Тоді головними кандидатами на пост міського голови були Андрій Матковський та Олександр Мамай, які і мали зустрітися на телебаченні та відповідати на запитання одне одного.

Андрій Матковський в 2015-му був готовий прийти на дебати і навіть кинув виклик своєму головному опонентові Мамаю. Що з цього вийшло? Вийшли такі ж дебати у нетрадиційному форматі, коли до студії з’явився лише перший кандидат. Другий же, чинний на той час міський голова Полтави Олександр Мамай, так і не прийшов до студії.

Коли у нього запитували, чому ж Олександр Мамай не удостоїв опонента своєю присутністю на дебатах, він відповів, що це не через страх. Натомість причина відсутності Мамая у студії – це те, що його штаб начебто не отримував жодного офіційного запрошення на дискусію, а про проведення дебатів перед другим туром виборів у Полтаві дізнався виключно з засобів масової інформації.

То було офіційне запрошення чи це вигадки опонента?

Повернемося до 2015-го року і до проведення тих же дебатів. Олександр Мамай, вочевидь, не був відвертим зі своїми виборцями до кінця, коли казав, що не отримував офіційного запрошення на дебати. Запрошення таки було і його пощастило зафіксувати одному з місцевих ЗМІ, тому виходить, що Олександр Мамай просто проігнорував зустріч.

Як би там не було, але в той передвиборчий час обидва кандидати на пост міського голови намагалися якось “викрутити” ситуацію. Матковський не хотів прийти на дебати на ГромадськеТБ.Полтава, бо відказував, що там занадто мала аудиторія і виборці не зможуть належно оцінити політичне протистояння. Саме туди в студію хотів прийти Олександр Мамай і таки погоджувався провести дебати саме  на цьому каналі. Матковський же вибрав майданчик для дискусії на телеканалі “Місто”. В результаті – Матковський прийшов на дебати до студії “Місто”, а Мамай так і не з’явився в студії і розповідав про відсутність офіційного запрошення на дебати.

Зберігати дистанцію з журналістами – традиційна манера Олександра Мамая та команди

Напередодні виборів Олександр Мамай разом зі своєю командою, схоже, вже традиційно зберігає дистанцію між журналістами. Він не пояснює всіх реальних причин відсутності на дебатах, не удостоює журналістів честі спостерігати за його відповідями на дебатах, не надто говорить про цю тему напередодні другого туру виборів в Полтаві. Тому складається думка, що Мамай просто в цей час зберігає дистанцію з журналістами.

Хоча, так було не завжди – у 2016-му році Олександр Мамай спробував підкупити місцевих журналістів. Тоді він згадав про професійне свято журналістів – День працівників радіо, телебачення і зв’язку. Олександр Мамай спробував задобрити працівників засобів масової інформації і пропонував їм кошти у конвертах – йшлося про суму в 500 гривень. Такі премії від Олександра Мамая вручали в конвертах, на яких було зображено партійну символіку “Совість України”, від якої в той час Олександр Мамай балотувався в мери.

Крім такої премії, Олександр Мамай спробував підкупити журналістів також путівками до Львова. Тоді він говорив про те, що буде вручати тільки тим журналістам, що присутні на урочистостях, бо “планує привчати місцевих журналістів до дисципліни”. Тобто, до дисципліни привчав тільки тих, хто “повівся” на його щедрі подарунки і задобрення напередодні виборів.

Тоді на урочистостях був присутній весь “цвіт” полтавської журналістики. Тішить, що далеко не кожен представник медіа погодився прийняти “подарунки” від Олександра Мамая – дехто навідріз відмовлявся від таких подарунків і запевняв, що брати від політиків гроші – це нечесно та навіть аморально. Таких кореспондентів назбиралося чимало і не може не тішити, що значна частина таки не поступилася журналістським принципам і таки не прийняла коштів та путівок від кандидата Мамая.