Вівторок, 24 Травня, 2022

Полтавські мери з часу здобуття незалежності і по сьогодні: хто і чим запам’ятався?

Попри те, що чинний міський голова Полтави Олександр Мамай вже багато років перебуває на цій посаді і став чи не найвідомішим завдяки скандальним ситуаціями міським головою нашого міста, у нас були і інші мери, розповідає сайт yes-poltava.com.ua. Кожен з міських голів Полтави від часу здобуття Україною незалежності і по сьогодні запам’ятався полтавчанам по-своєму.

Перший міський голова Полтави Анатолій Кукоба (з 1990 по 2006 роки)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Першим міським головою Полтави в роки незалежної України став колишній (останній, до слова) голова виконавчого комітету Полтавської міської ради в радянські ще часи. Анатолій Кукоба – радянський та український політик, якому судилося прийти до влади в переломний час і зробити чимало для того, щоб розвинути Полтаву.

Анатолія Кукобу знають не тільки як полтавського мера, він – голова Полтавської обласної державної адміністрації, член “Партії регіонів”. Обіймав посаду міського голови впродовж п’яти каденцій – це поки що рекорд для всіх полтавських мерів. Однак варто зауважити, що декілька з цих разів його було обрано міським головою шляхом голосування депутатів міської ради.

Анатолія Кукобу доволі неоднозначно сприймають мешканці Полтави. З одного боку, саме за часів діяльності Анатолія Кукоби на посаді міського голови Полтави наше місто вважалося одним з найкращих і зразкових міст в Україні за рівнем благоустрою. З іншого боку – саме Анатолію Кукобі приписують знищення багатьох архітектурних пам’яток нашого міста. Також цього мера звинувачували у фальсифікації місцевих виборів, були й випадки, коли Анатолія Кукобу звинувачували в корупційних справах.

Цікавий факт, що хоч Анатолія Кукобу і сприймали неоднозначно полтавці, та зараз в рідному місті політика встановлено пам’ятник на честь першому мерові. А ще – в нашому місті є вулиця, названа на честь першого мера Полтави.

Андрій Матковський – другий міський голова Полтави (з 2006 по 2011)

Наступником Анатолія Кукоби став Андрій Матковський, що прийшов до влади в 2006 році. Андрій Матковський – уродженець Казахстану, український політик, депутат Полтавської міської ради від фракції “Батьківщина”, перебував на посаді секретаря міської ради. Згодом перейшов до партії Петра Порошенка і зараз є депутатом цієї фракції.

Андрій Матковський не відзначився особливими змінами в житті нашого міста. За своєю діяльністю Андрій Матковський – не стільки політичний діяч, а здебільшого науковець – доктор наук в галузі економіки, автор багатьох наукових робіт.

Андрій Матковський намагався стати мером і в місцевих виборах 2020-го року, висунувши чітку, бездоганну програму розвитку Полтави. За цей час, поки Андрій Матковський не був міським головою і не був чиновником, а лише депутатом (з 2011 року), він у складі команди своєї фракції продовжував робити вклад в життя нашого міста. Так, до прикладу, за цей час Матковський добився спільно з командою безкоштовного обстеження МРТ та КТ для полтавців, ремонти житлового фонду та інші справи, якими займався колишній мер, не будучи вже при керівній посаді.

Олександр Мамай – третій і п’ятий міський голова Полтави (з 2011 по 2018 роки; з 2020 по наші дні)

Наступний міський голова – Олександр Мамай, найбільш скандальний міський голова Полтави, який теж викликає досить неоднозначну реакцію в мешканців нашого міста. Олександр Мамай, з одного боку, тривалий час займався корисною роботою для Полтави. Відомі його численні здобутки в благодійній діяльності – він опікувався дитячими медичними закладами, вкладає в розвиток дитячого спорту в рідній Полтаві, підтримує школярів та пенсіонерів (якщо уточнювати, то одна з його програм була направлена саме на жінок пенсійного віку).

З іншого боку, Олександр Мамай – це скандальна політична особистість не тільки в житті нашого міста, а й в цілій Україні. Саме за участі цього міського голови трапилося чимало скандалів в житті Полтави. Він – замішаний в справі незаконної забудівлі центральної історичної частини міста (таких випадків було декілька). Олександра Мамая навіть судили через корупційні справи – тоді він навіть погрожував судді, яка вела його справу, і за його участі було скоєно напад на полтавську суддю та її сім’ю. Відома і скандальна ситуація, коли підняли незаконно тарифи на комунальні послуги – людей без громадських слухань поставили перед фактом і прислали завищені платіжки, через що були не просто скандали, а й акції протесту та захоплення Полтавської міської ради обуреними мешканцями міста.

Крім того, Олександра Мамая знають як цілком прорадянського політика – він відверто намагався обійти закони декомунізації в Україні, не давав перейменувати вулиці Полтави, виступав проти будівництва пам’ятника Іванові Мазепі в Полтаві, співав радянський гімн в ході засідання міської ради. Його діяльність призупинили депутати міської ради в 2018 році, однак вже в 2020 році Олександр Мамай знову став полтавським мером, здобувши більшу кількість голосів виборців.

Олександр Шамота (з 2018 по 2020 рік; виконуючий обов’язки міського голови Полтави)

Після того, як скандального Олександра Мамая усунули від його обов’язків, на зміну обрали виконуючого обов’язки міського голови. Ним став Олександр Шамота – знаний український політик, громадський діяч. В Полтавській міській раді Олександр Шамота обіймав посаду секретаря міської ради та виконуючого обов’язки міського голови.

Згадуючи цього голову міста, теж з’являється досить неоднозначне враження. Будучи ще депутатом міської ради, він регулярно пропускав засідання. Зараз же є представником “Соціал-демократичної партії”, балотувався в мери на місцевих виборах 2020-го року, однак тоді перемогу здобув його попередник – скандальний мер Олександр Мамай.