Четвер, 28 Березня, 2024

Мистецтво обіцяти, або як Сергій Каплін став одним з наймедійніших полтавських депутатів

Згідно з опитуванням «Комітету виборців України» у 2018 році більшість передвиборчих обіцянок Капліна неможливо виконати навіть теоретично. Сергій Каплін з усіх сил намагається створити імідж правдоруба, голосу народу, скромного депутата, який з майна має лише простеньку машину і все життя відкладав на грошову заставу для участі в президентських виборах. Але що з обіцянок та скандалів зостається в сухому залишку, та яка роль Капліна в політичному житті країни – з’ясовуємо далі на yes-poltava.

Вік живи – вік учись по-каплінськи

Сергій Каплін народився 1979 року у Глобинському районі Полтавської області у селі опришки. Його батько був ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від отриманих травм рано помер. Мати все життя працювала у колгоспі. Вона досі живе у селі, пенсіонерка, займається домашнім господарством. 

В Опришках закінчив середню школу, а вищу освіту здобув в Українському державному університеті харчових технологій за напрямом – економіка підприємства. Вступив він не завдяки грошам чи зв’язкам, а після виграшу олімпіади, чим любить похвалитися.

Згодом отримав диплом юриста в Київському національному економічному університеті імені В. Гетьмана. А у 2014 році отримав свій третій диплом бакалавра з маркетингу Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна”. Однак на досягнутому політик не зупиняється і в зрілому віці, у 2019 році закінчив юридичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка, згодом Академію праці і соціальних відносин федерації профспілок України. У 2022 році захистив докторську дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «Право».

Політик, економіст, юрист і трошки телеведучий

Ще під час студентського навчання створив громадську організацію Українська ліга молодих підприємців. У 2003 році після закінчення університету обіймав посаду виконавчого директора Кременчуцького шкіряно-лимарного комбінату та очолив Агентство міжнародного ділового партнерства. Згодом був директором корпорації “Екологічні ресурси”, а у 2006 році відкрив друге ГО “Союз вкладників”.

З 2007 року починається політична кар’єра. Каплін входить до парламенту на посаду помічника голови комітету з питань промислової політики. Разом з тим консультує з питань захисту споживчих прав у Київській міській раді. 

З 2008 по 2011 роки обіймає посаду директора Інституту проблем води та енергозбереження. У 2012 році приєднується до політичної партії Віталія Кличка “Удар”, того ж року його обирають депутатом до Верховної Ради України. 2014 року отримує депутатський мандат, входить до парламенту від “Блоку Петра Порошенка”. У Верховній Раді був заступником голови комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. 

Тоді ж стартує і його медійна кар’єра. Часто з’являється на телеканалі “112” як ведучий програми “Народна прокуратура”. Наступного року вирішує заснувати власну політичну силу “Партія простих людей Сергія Капліна”. У 2016 році політик перейменує її на “Соціал-демократичну партію”. Оскільки він починає активно співпрацю з профспілками, був представником 18 всеукраїнських профспілок у Верховній Раді, очолив депутатське об‘єднання «За профспілки». Першу соціал-демократичну партію України було створено у 1990 році до неї входили Василь Онопенко, Віктор Медведчук, Леонід Кравчук, Нестор Шуфрич. І хоч 2017 року Каплін заявив, що його обрали лідером партії, проти виступив колишній очільник Ілля Ківа, якого не передодні з партії виключили, але за реєстром він досі залишався її очільником.

Обіцяти – не значить виконувати?

У 2016 році Каплін пориває з фракцією “Блок Петра Порошенка”, як сам коментує, через незадовільну роботу уряду Арсенія Яценюка. У 2018 році Сергій Каплін серйозно налаштований взяти участь у президентських виборах. До цієї нагоди видав книгу “План президента Капліна”, яка детально розкривала стратегію майбутнього розвитку країни. 

Чи не найодіознішою заявою тоді була обіцянка знизити ціну на газ ледь не в 4 рази, навіть Тимошенко обіцяла зниження всього вдвічі. За його розрахунками, мінімальна зарплатня 2019 року мала би складати не менше 10 тис. грн, тоді як мінімальна пенсія — не нижче 5 тис. грн. Але це не максимум, щоквартально очікувалися зростання виплат. Також Каплін обіцяв скоротити кількість депутатів та чиновників, передбачалося що у Верховній раді буде всього 100 осіб. Серед іншого була і гарантована безкоштовна медицина, масштабна реформа бібліотек та музеїв, скасування усіх видів недоторканності. І дань козацькому минулому — заснування нового органу Національних зборів громадян (віче), перед яким президент і кабінет міністрів звітувалися б щороку.

Нагадаємо, що політичний бекграунд у Капліна був хитким, адже серед його 169 обіцянок під час парламентських виборів було виконано лише 43, а майже половину провалено. У загальному рейтингу відповідальності, до якого входять народні депутати, Каплін посідав 284 місце. 

Однак у іншому рейтингу він займав почесне друге місце. Рейтинг був присвячений нардепам, що найбільше наобіцяли. На президентських виборах Сергій Каплін так і не переміг. Наступного 2020 року подав свою кандидатуру на виборах міського голови Полтави, однак і там його спіткав програш. Політик посів п’яте місце.

Як Каплін завоював репутацію скандального політика

Перший гучний скандал з відкриттям кримінальної справи навколо Сергія Капліна відбувся в 2014 році.  У справі йшлося про погрози політика судді Жовтневого суду Полтави на засіданні щодо справи активістів Євромайдану. Однак сам нардеп апелював до того, що лише закликав судити за буквою закону. 

Того ж року Полтаву вразила новина про те, як Сергій Каплін вирубав сокирою двері до кабінету мера Олександра Мамая. І засипав усе приміщення сіллю. Політик прокоментував це тим, що діяв в інтересах народу. Каплін був і залишається одним із найбільших опозиціонерів Мамая. А через кілька тижнів Каплін заявив, що його автівку пограбували. Зокрема викрали матеріали про причетність мера Полтави до корупційних схем.

Однак і після цього слуга народу не залишив міську раду в спокої. В липні 2015 року під час розгляду Полтавською міською радою питання про тарифи на міський транспорт, Каплін висловив свою позицію не лише словом, а й кулаком. Початку сесії завадила бійка Мамая та Капліна, який наполягав на зниження вартості проїзду. Мер був не готовий до такого тиску і вирішив втекти автівкою з подвір’я міської ради, однак соратники Капліна перегородили виїзд, а сам нардеп пробив колесо автівки. Під час цих неймовірних перегонів Мамай збив помічника Капліна Олексія Шамоту та зачепив кількох людей. 

В мережі є інформація про те, що Каплін – постійний відвідувач елітного фітнес-клубу. Це й не дарма, адже багато наболілих питань політик воліє вирішувати за допомогою сили. Так сталося і в конфлікті з колегою з радикальної партії Ігорем Мосійчуком. На мітингу в підтримку Олега Ляшка під будівлею Печерського суду нардепи побилися. Однак були й інциденти, де не Каплін представляв інтереси народу і епатував. Траплялося й навпаки. У 2018 році під час мітингу профспілок Сергія Капліна ти ще двох його соратників облили екскрементами.

Заробітки та несплата аліментів

Відповідно до декларації за 2017 рік дохід Капліна становив 473 тис. грн., з яких 244 тис. він отримав за роботу у Верховній Раді. Ще 229 тис. народному депутату виплатили як компенсацію за переїзд до Києва та різноманітні відрядження. Однак зареєстрованої нерухомості у декларації Капліна немає, єдиний запис відведено для автівки 2007 року випуску, вартістю 120 тис. грн. Останнім часом він орендував будинок в столиці площею більше 200 квадратних метрів.

Каплін часто потрапляє у гучні скандали, однак був один, який найбільше вдарив по самолюбності народного обранця – скандал з аліментами. Після розлучення його дружина Владлена виїхала за кордон. Саме в цей час міністр юстиції Павло Петренко звернув увагу на реєстр боржників аліментів, серед яких був і Каплін. Але нардеп виправдовувався тим, що просто не має змоги перевести кошти дружині за кордон. Однак дісталося і  Павлу Петренку, Каплін обіцяв розібратися з ним по-чоловічому за оприлюднення неприємних даних. 

.,.,.,.