Вівторок, 28 Червня, 2022

З 1 травня за затримку оплати комунальних послуг полтавці платитимуть пеню

Починаючи з 1 травня 2019 року починає діяти новий Закон України “Про житлово-комунальні послуги”. Його завдання – допомогти встановити чіткі умови взаємодії між споживачами та постачальниками послуг та стимулювати ринкові відносини у комунальному секторі. Закон регламентує юридичні нюанси взаємодії між комунальниками та власниками будинків. Окремий його пункт – нарахування пені за несвоєчасну оплату отриманих послуг. Детальніше розповість Yes-poltava.com.ua.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, розповів про те, що робота над законом велась з 2015 року. З його слів, цей закон – основа для функціонування ринку ЖКГ, тому що він передбачає типові договори, підписуючи які, споживачі фіксують на папері свої права та отримують зрозумілі механізми для їх захисту. Ще такі договори передбачають для споживачів наступні можливості: обирати модель постачання послуг, встановлювати індивідуальну вартість послуг та делегувати частину прав на управління спільним майном будинку.

Окрема проблема на рівні держави – борги населення за комунальні послуги. На 1 жовтня 2018 року прострочена заборгованість склала 38 мільярдів гривень. Новий закон про ЖКГ працюватиме на зменшення цієї суми за допомогою впровадження пені. Прес-служба Полтававодоканалу повідомила, що з 1 травня, для споживачів, які несвоєчасно оплачують послуги за водопостачання та каналізацію холодної води, за новим законом буде нарахована пеня.

Розмір санкцій зазначений у договорі, але пеня за кожен день затримки не повинна перевищувати 0,01% від суми загального боргу. Якщо перевести у банківський процент – це 4% річних, тобто за 10 тис грн простроченого боргу за рік нарахують 400 грн пені. Окрім цього, комунальники мають право припинити надання послуги та провести відключення, у разі простроченої оплати, попередивши про це споживача за 30 днів. Простроченою заборгованістю вважається така, яка не була оплачена до 20 числа наступного місяця. Тобто пеню за квітень почнуть нараховувати з першого робочого дня після 20 травня.

Закон передбачає випадки, коли пеня не може бути нарахована, серед яких: затримка субсидій і пільг з боку держави, проживання мешканців будинку у іншому місці та навіть документально підтверджена заборгованість за оплату праці з боку роботодавця власника житла.