Вівторок, 28 Червня, 2022

Полтавські народні депутати підтримали “Мовний закон”

25 квітня о 9:00 Верховна Рада України підтримала проект закону “Про забезпечення функціонування української мови, як державної”. 278 народних обранців проголосували “За”, тож після підписання президентом і публікації, закон набирає чинності. Також підтримали проект 6 присутніх на голосуванні полтавських нардепи: Юрій Шаповалов, Олег Кулініч, Костянтин Іщейкін, Андрій Река, Руслан Богдан та Юрій Бублик. Останній з депутатів відзначився у співавторстві “Мовного закону”. Чого чекати українцям, коли законопроект почне діяти, дізнавався Yes-poltava.com.ua.

Над законом працювали декілька років, його перевіряли числені комітети та юристи, прибрали з нього каральні інспекції та структури, які могли перешкоджати бізнесу або чинити тиск. Перед голосуванням, нардепи подивилися короткий фільм. В ньому відомі і пересічні Українці: співаки, поети, актори, представники церкви та громадські активісти звернулися до влади, з поясненнями, чому цей закон потрібен саме зараз. Після цього були оголошені правки і відбулося голосування. З потрібних для ухвалення 226 голосів, законопроект набрав 278.

Новий закон визначає українську мову, як єдину, якою дозволено спілкуватися у громадських просторах, транспорті та закладах харчування, державних та комунальних установах, освітніх і медичних закладах. Телебачення, кіно, театр та інтернет – за законом, теж буде звертатися до читачів та глядачів українською. Іноземні ЗМІ зможуть використовувати мову оригіналу, за умови, якщо міститимуть не меншу за обсягом українську версію матеріалу. Також, закон передбачує різний рівень відповідальності, за порушення його пунктів: від штрафів до позбавлення волі. Однак усі ці нововведення не розповсюджуються на особисте спілкування та мову, якою виконуються релігійні обряди. Тож якою мовою розмовляти у кафе чи громадському транспорті обирати вам.

Текст закону до другого читання можна знайти за посиланням – законопроект 5670-д