Вівторок, 28 Червня, 2022

"Я МАЮ ПРАВО" – новий національний проект з підтримки громадян

Юридичні справи асоціюються зі складними документами та товстими томами заплутаних законів. Тож виникає питання: як пересічному українцю підвищити правову грамотність та усвідомити права та обов’язки? Відповідь надає загальнонаціональний проект “Я маю право”. У Полтавській області активно долучаються до державної ініціативи та у її рамках щорічно проводять приблизно 6 тисяч освітніх заходів. Далі про проект розповідає Yes-poltava.com.ua.

За реалізацію правового просвітницького проекту відповідає Міністерство юстиції. Для більшої ефективності на місцях, до роботи над загальнонаціональним проектом долучені територіальні органи юстиції. А для всіх бажаючих працює безоплатна система правової допомоги.

В Полтавській ОДА розповідають, що головне завдання проекту – боротьба з правовою безграмотністю українців. Щоб створити правову культуру, де кожен громадянин керується законом, треба провести масштабну реформу. Без неї розвиток демократії не можливий ні на обласному рівні, ні на державному. 

За словами одного з американських президентів, демократія – це коли два вовки з автоматами дають вівці свободу вибору. Тож завдання сучасних правових держав – дати змогу громадянам обороняти себе і свій вибір. Цього можливо досягти, підвищуючи обізнанічть у власних правах. Окремий пункт – вивчення способів ці права захищати.

Якщо повернутися до українського сьогодення, то це повинні бути зрозумілі на побутовому рівні поради. Щоб людина розуміла, як їй діяти, коли її права порушено. Коли громадяни повірять у рівність кожного перед законом, держава стане партнером, який допомагає та підтримує.

Ось деякі з випадків, у яких держава надає безкоштовну правову допомогу:

  1. Насильство, що відбувається вдома або на роботі;
  2. Цькування у школі з боку однолітків, старших осіб або вчителів;
  3. Перешкоджання роботі підприємств, такі як незаконні обшуки та рейдерство;
  4. Вимагання хабарів та додаткових не офіційних витрат на навчання або оформлення документів;
  5. Відмова від виплати аліментів та інших видів допомоги;

Для тих, хто хоче краще ознайомитись з проектом, у мережі інтернет можна знайти більш детальну інформацію. Для цього у пошуковому рядку браузера або у соціальних мережах потрібно ввести один із наступних хештегів:

  • #ЧужихДітейНеБуває
  • #ХабарЗаНавчанняСтоп
  • #СтопРейдерство
  • #СтопБулінг
  • #СтопНасильство

На Полтавщині програма активно діє вже три роки. Один з прикладів, які ви могли помітити – пересувні мобільні пункти. Це намети з логотипами “Я маю право”, куди може звернутися кожен зацікавленний українець та отримати необхідну підтримку. Ще одна точка доступу до проекту – рекламні носії. Починаючи з листівок на вікнах громадського транспорту і до біг-бордів. Там розміщена інформація, куди можна звернутися, щоб захистити свої права. Окрім цього, громадян інформують на тематичних семінарах. Щоб охопити усі категорії населення, місцеві органи юстиції організовують заходи для різних вікових груп: від школярів до пенсіонерів. Також проводяться виїзди у віддалені райони області.